Szanujemy  naszą historię
Wywiad z Panem Tadeuszem Sipiorą

 Osobą, której zawdzięczać możemy to, że ośrodek został założony jest Pan Antoni Rak - dyrektor Powiatowego Ośrodka Sportu Turystyki i Wypoczynku w Gryfinie (POSTiW). Na przełomie lat 1974/75 stworzył on koncepcję ośrodka przeznaczonego na wypoczynek sobotnio – niedzielny dla pracowników różnych firm. Na początku funkcję dzisiejszych domków wypoczynkowych pełniły barakowozy budowlane, przystosowane do wypoczynku, które z biegiem lat stopniowo wywożono i zastępowano domkami. Służą one wypoczywającym do dziś. Każda firma, która wchodziła na teren ośrodka, zobowiązana była wnieść jakiś wkład w postaci  np. ogrodzenia, oświetlenia, hydroforni itp. Wykonane przez poszczególne firmy ogólnodostępne inwestycje przekazywane były POSTiW (późniejszy OSiR i OWiR), któremu powierzono rolę administrowania ośrodkiem i który był dzierżawcą terenu od Nadleśnictwa Gryfino.

Bazę wypoczynkową na Ośrodku „Rusałka” stworzyły następujące przedsiębiorstwa:

  •  Przedsiębiorstwo Eksploatacji Konserwacji Urządzeń Wodnych i Melioracyjnychz domkami – Aksamitka, Kalina, Dzierotka, Paprotka, Pozłotka i  Stokrotka,
  •  Przedsiębiorstwo Sprzętu i Transportu Wodno-Melioracyjnego Szczecin Dąbie z domkami – Dziewanna, Kocanka, Macierzanka, Pierwiosnek i Sasanka,
  •  Przedsiębiorstwo Budownictwa Rolniczego w Gryfinie ( przekształcone w latach 90-ych w EXBUD Gryfinoz domkami – Bez, Irys, Krokus i Róża,
  •  Przedsiębiorstwo PEKUM Pyrzyce – domek Hortensja,
  • Kopalnie Surowców Mineralnych KRUSZYWA Szczecin – domek Żonkil,
  • Przedsiębiorstwo WODROL Szczecin  z domkami –   Aster, Bratek, Chaber, Dzwonek, Fiołek, Goździk, Groszek, Mak, Nagietek   i    Rumianek,
  • Szczecińskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego Nr 1 z domkami – Forsycja, Maciejka, Nasturcja, Niezapominajka i Winobluszcz,
  • Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopskaz domkiem Kaktus, który powstał z  przerobionego pawilonu gastronomicznego „Kogut”, działającego w latach 1983-1984 na Trasie Zamkowej,
  • Komunalne Przedsiębiorstwo Remontowo – Budowlane  Chojna (KPRB), którego  domki zostały sprzedane Żegludze Szczecińskiej –   domki  Miłek, Szafirek i Złocień, która ponadto posiadała  na ośrodku domki Azalia, Dalia, Kalia, Konwalia,  Lilia i  Magnolia,
  • Przedsiębiorstwu Usług Technicznych  w  Nowym Czarnowie ( następnie   Energomontaż – Zachód    Nowe    Czarnowo), które stało się właścicielem domków – Hiacynt, Mieczyk, Narcyz, Tulipan, Storczyk i Zimowit.
  • Ośrodkowi  Sportu i  Rekreacji  w  Gryfinie – domek Szafran, który obok Bławatka, Begonii, Cynii, Aloesu,  Frezji,  Gerbery,  Orchidei,  Mimozy,  Ostróżki,  Piwonii,  Prymuli    oraz   pawilonu,   składającego  się  z  ośmiu oddzielnych pomieszczeń, stał się jego własnością .

W 1991 roku, w wyniku likwidacji kont socjalnych na prowadzenie tego typu działalności, przedsiębiorstwa zaczęły sprzedawać  domki pracownikom swoich firm, którzy tym samym stali się prywatnymi właścicielami domków letniskowych.

W tym też okresie Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gryfinie  od Żeglugi Szczecińskiej odkupił domki Dalię i Magnolię. Ponadto  z ośrodka w Gryfinie dowieziono na Ośrodek „Rusałka” dwa domki -  Gloksynię A i B .

        Ośrodek „Rusałka” rozwijał się. Również na początku lat 90-ych ówczesny dyrektor INSTALU Szczecin Pan Rybiński  dla pracowników przedsiębiorstwa, którym kierował, postanowił utworzyć bazę wypoczynkową w postaci 11 kontenerów. Kontenery zostały ustawione na polu namiotowym,  zlokalizowanym  na końcu ośrodka. Pole namiotowe działało na terenie ośrodka „Rusałka” do 1993r, w którym to roku, za zgodą władz miasta, zostało zlikwidowane. Utworzona przez dyrektora Rybińskiego baza wypoczynkowa przetrwała trzy sezony, lecz z powodów ekonomicznych  przedsiębiorstwo INSTAL zmuszone było ją zlikwidować. Kontenery, z wyjątkiem dzisiejszego domku Wrzos, wróciły na teren  przedsiębiorstwa.

Na powstałym w ten sposób terenie dyrektor OWiR - Pan  Józef  Czerniak - od Nadleśnictwa Gryfino uzyskał zgodę na posadowienie kolejnych domków. Są to : Floks, Jaśmin, Kliwia, Orlik, Petunia,  Smagliczka i Tuberoza .

          Do 2002 r. posiadaczami domków na terenie ośrodka „Rusałka” byli prywatni właściciele oraz OWiR. Domki prywatne  co pewien czas zmieniały i nadal zmieniają  właścicieli. Stanowią one swego rodzaju majątek i dlatego są przedmiotem zainteresowania ze strony wielu osób, zarówno kupujących, jak i sprzedających.

Spośród wszystkich obecnych właścicieli domków najdłużej, bo od 1991 r., na terenie ośrodka „Rusałka” gospodarują :  L.Haas  –  Szafirek,     W. Laskowska  –  Dzwonek, H. Mizgała – Nagietek,   T . Gromysz – Storczyk.

          Administratorem  ośrodka  aż do roku 2003 był Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gryfinie. Umowa dzierżawy terenu od Nadleśnictwa Gryfino była  zawarta    do  2005 roku.

W związku z tym, że OWiR nie był zainteresowany dalszym przedłużaniem umowy dzierżawy terenu od Nadleśnictwa Gryfino postanowił swoje  domki sprzedać. Podjęto decyzję o sprzedaży domku, w którym mieściła się recepcja ośrodka – obecnie domek Słonecznik . Na terenie ośrodka pojawili się nowi właściciele.  

W  2003 r. z inicjatywy grupy prywatnych właścicieli domków zostało utworzone i zarejestrowane przez Sąd Rejonowy w Szczecinie  Stowarzyszenie Miłośników Czynnego Wypoczynku i Rekreacji „Rusałka”, które w 2004 r. odkupiło od OWiR pozostały na terenie ośrodka majątek, między innymi: pawilon gastronomiczny, świetlicę, pawilon wypoczynkowy i inne.

Zarządzaniem ośrodkiem zajął się Zarząd Stowarzyszenia.

            Wspominał:                                                        Wysłuchała i spisała :      

           Tadeusz Sipiora                                                       Maria Falkowska


Funkcję  kierownika  Ośrodka „Rusałka” pełnili kolejno :

1.    Antoni Rak w okresie od 1974 do 1978 r. (jednocześnie dyrektor POSTiW i kierownik ośrodka),

2.    Janusz Juszkiewicz w okresie od 1979 do 1980 r.,

3.    Roman Krzak w okresie od 1980  do1981 r.,

4.    Marian Balikowski w okresie od  1982 do 1984 r.,

5.    Janusz Wilk w okresie od 1984 do 1985 r.,

6.    Tadeusz Sipiora w okresie od 1985 do 2003 r.

7.    Zofia Czerwińska w okresie od 2004 do 2016 r.

8.   Leszek Kasiński  w 2017 r. 

9. Maciej Kloc od 2018  r. do września 2020 r.

10. Piotr Kłobut od października 2020 r.